Wszystko o systemie zbierania wody deszczowej

Niedobór wody, jednego z naszych najcenniejszych zasobów naturalnych, jest kwestią o znaczeniu globalnym. Aby budować zrównoważoną przyszłość, ważne jest dokonywanie ekologicznych wyborów i podejmowanie działań przyjaznych dla środowiska. Jednym z nich jest stosowanie mechanizmów zbierania wody deszczowej, które mogą zaoszczędzić nawet do 40% wody zużywanej w gospodarstwach domowych. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, zanim rozważysz wdrożenie systemu zbierania wody deszczowej w swoim domu.

Jak to działa?

Systemy zbierania wody deszczowej były wykorzystywane przez ludzi od najwcześniejszych cywilizacji w celu zapewnienia nawadniania i wody pitnej dla odległych społeczności. Jest to prosty proces, który możesz zastosować w swoim domu: polega on na zbieraniu deszczu spadającego na dach i kierowaniu go do zbiornika. Tak więc jasne jest, że jest to system, który może być doskonale wykorzystany na małą skalę, z prostą technologią, aby dokonać zmian we własnym domu.

Jedną z najczęstszych form zbierania wody deszczowej są beczki umieszczane w ogrodzie, zwykle używane do podlewania roślin. Cena tych beczek lub zbiorników waha się w zależności od ich jakości.

Istnieją inne bardziej złożone systemy, takie jak beczki grawitacyjne – zbiornik jest umieszczony na górze budynku, a stamtąd woda może dotrzeć do różnych części domu, lub system zasilany pompą, w którym to przypadku beczka jest na poziomie gruntu lub poniżej i używana jest pompa do dystrybucji wody.

Korzyści z gromadzenia wody deszczowej

Zbieranie wody deszczowej do powyższych celów ma znaczący wpływ na środowisko. Czy wiesz, że tylko 1% wody na naszej planecie nadaje się do picia? Wraz ze wzrostem liczby ludności dzielenie tego 1% między wszystkich staje się coraz trudniejsze i nadejdzie czas, kiedy popyt znacznie przewyższy podaż.

Ponadto, stosując system zbierania wody, możesz czerpać korzyści ekonomiczne, jeśli Twój dom jest wyposażony w wodomierz, ponieważ taryfa znacznie się zmniejszy. Zwłaszcza w przypadku dużej rodziny system ten przyniesie oszczędności i obniży rachunki, jeśli uda się wprowadzić świadome nawyki konsumpcyjne. Szacuje się, że w przypadku systemu domowego można zaoszczędzić od 40% do 50% rachunku za wodę, jeśli z zasobnika pobierana jest ilość wody wystarczająca na przykład do załadowania pralki i umycia samochodu. Dodatkowo, dostępne są dofinansowania na zbieranie wody deszczowej, co znacznie obniży początkowe koszty inwestycji.

Jakie są zastosowania deszczówki?

Nie zaleca się używania zebranej wody do picia lub gotowania, ponieważ nie jest ona przetwarzana w taki sam sposób, jak woda z rurociągu. Woda deszczowa jest jednak idealna między innymi do spłukiwania toalet (co stanowi 35% średniego zużycia wody w gospodarstwie domowym), prania ubrań i podlewania roślin. Ponadto, zmagazynowana woda może być wykorzystana w sytuacjach, gdy z powodu uszkodzenia głównej sieci wodociągowej lub z innych powodów zabraknie jej w domu.