Po pieczeniu wentylator nie chce się wyłączyć. Możliwe przyczyny.

Czy po ugotowaniu drobnych potraw piekarnik jest wentylowany? Jednak jeżeli po pewnym czasie nie chce się wyłączyć to jest już niepokojące. W tym artykule chcemy przedstawić najważniejsze przyczyny tej usterki.

Czujnik temperatury jest uszkodzony.

Czujnik temperatury informuje moduł elektroniczny, czy temperatura została osiągnięta, czy nie. Jeśli tak nie jest, wartości mogą wskazywać na to, że piekarnik jest jeszcze zbyt gorący. Nawet jeśli piekarnik jest zimny, wentylacja będzie nadal działać. Sprawdź stan sondy przy multimetrze przykładając końcówki testera do zacisków sondy (pamiętaj, aby przed wykonaniem tej czynności odłączyć wszystkie złącza). Ciągłość sondy musi być dobra: musi być wyświetlana wartość omowa (różni się w zależności od producenta – skontaktuj się z naszym serwisem technicznym lub serwisem posprzedażnym producenta). Jeśli tak nie jest, należy go wymienić.

Uszkodzony termostat sterujący.

Niektóre piekarniki są wyposażone w regulowane termostaty do regulacji temperatury i do włączania wentylatora za pomocą innego styku elektrycznego, jeśli piekarnik jest zbyt gorący. Jeśli Twój piekarnik jest w niego wyposażony, możesz sterować regulowanym termostatem za uchwytem termostatycznym. Odłączyć piekarnik od zasilania elektrycznego, następnie odłączyć przewody podłączone do termostatu, a następnie ponownie włączyć piekarnik. Jeśli wentylator zatrzyma się, być może trzeba będzie wymienić termostat.

Uszkodzony termostat wentylacyjny.

Termostat wentylacji umożliwia włączenie wentylatora w celu schłodzenia piekarnika. Czasami wentylator może pozostać włączony po ostygnięciu piekarnika. W takim przypadku należy go wymienić. Zwykle znajduje się on w górnej części piekarnika, pod pokrywą. Jest on połączony dwoma przewodami, z których jeden idzie bezpośrednio do silnika wentylatora.

Termostat 500° uległ awarii.

Termostat 500 stopni był używany w starych piekarnikach. Termostat ten reguluje temperaturę podczas pirolizy i włącza wentylację. Jeśli jest uszkodzony, wentylator chłodzący nie zatrzymuje się. Jeśli Twój piekarnik jest w nią wyposażony, ta część jest skomplikowana do sprawdzenia. Aby kontynuować, należy uzyskać schemat elektryczny urządzenia.

Uszkodzone pokrętło wyboru programu.

W niektórych modelach przełącznik wyboru trybu gotowania umożliwia zasilanie elementów grzejnych i wentylacji. Styki elektryczne mogą zostać uszkodzone i przykleić się do urządzenia. Jeśli tak się stanie, wentylacja nie będzie mogła się zatrzymać. Można to sprawdzić zdejmując górny panel urządzenia i zaglądając za pokrętło wyboru programów. Usterka jest często widoczna gołym okiem. Jeśli jeden z przełączników pozostanie zablokowany, piec będzie stale wentylowany.

1 thoughts on “Po pieczeniu wentylator nie chce się wyłączyć. Możliwe przyczyny.

  1. Jeżeli nic nie pomoże to lepiej zadzwonić do specjalisty żeby nie narobić sobie dodatkowych problemów!

Comments are closed.