Spawać można nie tylko metal, ale i plastik!

Spawanie jest procesem, który kojarzymy przede wszystkim z metalami. Spawanie metali nie budzi w nikim zdziwienia. Jeśli mówimy o plastiku, to prędzej przychodzi nam na myśl jego klejenie. Okazuje się jednak, że spawanie plastiku jest nie tylko możliwe, ale i z powodzeniem szeroko stosowane.

Plastik i spawanie

Oczywiście spawarki do plastiku różnią się nieco, od tych przeznaczonych do łączenia metali, ale zasada działania jest ta sama. Chodzi o połączenie dwóch lub więcej plastikowych części za pomocą spoiwa. Plastik wydaje się wręcz stworzony do spawanie, jako że sam w sobie jest tworzywem topliwym i łatwym w kształtowaniu. Spawanie plastiku nie jest bynajmniej sztuką prostą. Od rodzaju plastiku zależy bowiem dobranie właściwej temperatury oraz spoiwa. Generalnie plastiki topią się w temperaturze od niecałych 300 po 400 stopnie Celsjusza. Nie są to temperatury skrajnie wysokie.

Gdzie stosowane jest spawanie plastiku?

Technologia ta ma bardzo szerokie zastosowanie, biorąc pod uwagę choćby powszechność plastiku w użyciu. Pierwszym z brzegu przykładem zastosowania spawania plastiku jest mechanika pojazdowa, gdzie korzystając z tej technologii można reperować uszkodzone (np. w wyniku kolizji) plastikowe elementy, a tych w samochodach nie brakuje. Jak czytamy na portalu www.robocizna.pl, spawanie plastiku jest praktykowane również w budownictwie. Generalnie spawanie plastiku, choć jak wspomniano wymaga pewnej wiedzy i specjalistycznych urządzeń, nie jest na tyle trudne, by nie można było przeprowadzić tego procesu samemu. Jeśli często spotykamy się z potrzebą spawania plastiku, możemy pomyśleć o własnej spawarce!