Jak zapobiegać trzeszczeniu płyt winylowych?
Płyty winylowe trzeszczą z powodu gromadzenia się ładunków elektrostatycznych, gromadzenia się brudu i zanieczyszczeń w rowkach płyty oraz uszkodzeń powierzchni płyty. Trzasków na płytach winylowych można uniknąć, ale wymagają one stałej i gorliwej opieki ze strony właściciela płyty.
Co dokładnie sprawia, że płyty winylowe trzeszczą?
Trzaski na płytach winylowych pojawiają się, gdy rysik natrafi na przeszkodę. Problemem jest elektryczność statyczna, ponieważ wytwarza ona mikroskopijne wyładowania elektryczne, które zakłócają pracę rysika. Brud, zanieczyszczenia i uszkodzenia rowków płyty winylowej są również szkodliwe, ponieważ powodują przeskakiwanie trzpienia i wydawanie dźwięków.
Jak zapobiegać trzeszczeniu płyt winylowych?
Są cztery główne rzeczy, które należy zrobić, aby zachować płyty winylowe w nieskazitelnym stanie: rutynowo je czyścić, ostrożnie się z nimi obchodzić, prawidłowo przechowywać i trzymać w odpowiednim etui.
Jeśli masz dużą kolekcję płyt, prawdopodobnie powinieneś zaopatrzyć się w urządzenie do czyszczenia płyt. Mogą one być drogie, ale są tego warte, jeśli masz w domu poważną kolekcję płyt winylowych z setkami płyt. Urządzenia do czyszczenia płyt nie są jednak koniecznością: jeśli włożysz w to trochę pracy, możesz utrzymać swoje płyty w nieskazitelnym stanie, używając jedynie kilku środków czyszczących.
Jaki jest najlepszy sposób czyszczenia płyt winylowych?
Istnieją dwa podstawowe rodzaje czyszczenia płyt winylowych – oba opisane przez fachowców na portalu coslychac.pl. Są to czyszczenie na sucho i czyszczenie na mokro. Do czyszczenia na sucho potrzebna jest jedynie szczotka z włókna węglowego. W przypadku czyszczenia na mokro należy zaopatrzyć się w dwie ściereczki z mikrofibry, płyn do czyszczenia płyt i wodę destylowaną.
Czyszczenie na sucho jest czynnością, którą posiadacze płyt powinni wykonywać rutynowo. Wystarczy wziąć do ręki szczotkę z włókna węglowego (nie zapomnij upewnić się, że jest czysta) i przeczesać nią rowki. Upewnij się, że wykonujesz delikatne ruchy, aby nie uszkodzić płyty. Czyszczenie na sucho ma dwa cele: pierwszy to usunięcie drobnych cząsteczek kurzu, brudu i zanieczyszczeń z rowków; drugi to pozbycie się ładunków elektrostatycznych, które z czasem w naturalny sposób gromadzą się na powierzchni płyty.
Czyszczenie na mokro jest trudniejszym, aczkolwiek bardziej efektywnym procesem. Po pierwsze, należy zmieszać płyn do czyszczenia płyt z wodą destylowaną (upewnij się, że nie używasz wody z kranu). Następnie należy nanieść mieszaninę na powierzchnię płyty; należy zachować ostrożność i nie używać więcej niż potrzeba. Na koniec użyj pierwszej ściereczki z mikrofibry do wyczyszczenia płyty, a drugiej do jej wysuszenia.